На 06.06.2012г., Брюксел се проведе редовната годишна среща на EUROPIA в която участие взеха представители на компаниите-членки на организацията, както и националните асоциации на страните-членки на ЕС, обединяващи петролната индустрия, сред които и БПГА.
Две събития се проведоха на този ден – Конференция на тема „Предизвикателствата пред петролната индустрия – конкуретноспособност и диверсификация” и Годишна вечеря на EUROPIA, която даде възможност на представители от различни държави-членки на ЕС да обменят информация, контакти и опит.
Конференцията, организирана от Европейската асоциация се проведе в сградата на Компанията ТОТАL, като в два панела бяха представени важни теми за индустрията от представители както на бизнеса, така и на Европейските институции. Като основно предизвикателство пред петролните компании се очерта на първо място необходимостта да се осигури конкурентна среда на развитие, за да може европейската индустрия да се превърне в основен играч на международната сцена. Тази цел следва да се постигне с подобряване на икономическото състояние на континента и с помощта на европейските институции, които да осигурят чрез бъдещо законодателство една по-сигурна инвестиционна среда, която да гарантира както екологично и устойчиво развитие, така и да защити интересите на европейската петролна индустрия в един глобализиран свят.
Втората важна тема, която бе засегната е свързана с необходимостта да се диверсифицират доставките на суров петрол за държавите-членки на ЕС. Като цяло бе констатирано, че и в момента на ниво ЕС, доставки на петрол идват от различни източници, но това не е достатъчно с оглед възможността да възникнат проблеми с доставките при евентуални нови кризисни ситуации в страните износителки на петрол. Що се отнася до местно (национално) ниво, представителите на Европейската комисия констатираха необходимостта от намаляване на зависимостта на някои страни от един-единствен източник на суров нефт. В същия контекст бе изложена и нарастващата нужда от дизелово гориво в Европа, която рафинериите от ЕС не могат да осигурят без да се извършат инвестиции, чиято възвращаемост не е сигурна. Това може да създаде ситуация в която държавите от Съюза да станат зависими от трети страни, които да осигуряват необходимите количества, за да може да се гарантира движението на стоки и услуги на Общия пазар. Бе разгледана и обратната страна на същата монета, а именно все по-малката възможност за реализация на международните пазари на количествата бензин, които не могат да бъдат продадени на европейския континент. От Европейската комисия бе получено уверение, че тези проблеми ще бъдат внимателно анализирани и разгледани от компетентни директорати.
Внимание бе обърнато и на европейското законодателство, касаещо петролните компании. Макар и представителите на Европейската комисия твърдо да защитаваха тезата, че последните две години са тежки за сектора поради икономическата обстановка, а не поради нарастващата нормативна дейност на ЕК, тя не срещна особено разбиране от страна на петролните компании и представящите бранша национални сдружения на бизнеса. Тук бе представено и решението на европейските институции да бъдат направен impact assessment по отношение на мерките предложени от Комисията за изпълнение на чл. 7а от Директивата за качеството на горивата. По-конкретно става въпрос за стойностите според които ще се изчисляват емисиите парникови газове при производството на конвенционални горива.
Сред останалите представени на форума теми бяха новото европейско законодателство в сферата на замърсяването на въздуха, както и водещите показатели на рафинериите в ЕС по отношение на енергийната ефективност. От страна на EUROPIA бяха изнесени данни, според които планираните промени в Директивите, борещи се със замърсяването на атмосферния въздух ще струват около 150-300 млн. евро на всяка рафинерия в ЕС, ако предлаганите от ЕК текстове бъдат приет в сегашния им вид. По време на събитието БПГА имаше възможността да представи част от местните проблеми, които сектора среща на европейските институции (Дирекциите „Енергетика” и „Предприятия” на ЕК). От тяхна страна бе приет ангажимент да се установи траен контакт между Асоциацията и Комисията с цел да се разглеждат и специфичните проблеми на държавите от Източна и Централна Европа и по-специално на българската петролна индустрия. Конференцията завърши с представяне на новия интернет сайт на EUROPIA и с пожелание следващата година да е по-успешна за европейската индустрия. На провелата се по-късно вечеря, специален гост бе г-н Мелхиор Ватлет, министър на околната среда на Кралство Белгия, който потвърди нуждата от силен европейски петролен сектор и се ангажира да отстоява интересите на компаниите по време на Съвета на министрите на околната среда в които той участва, както и да съдейства за по-засилен интерес на обществеността към неотменимата роля на петролната индустрия за осигуряване на мобилността в Европа и нейното значение за много сектори от модерния живот сред които медицината, строителството и осигуряването на висококвалифицирани работни места.