Кои са факторите, които формират цените на горивата и в какво процентно отношение се съдържат те в състава им?
Цените на горивата са функция от цените на петрола, като основна суровина за тяхното производство, и реагират в същата посока. Както суровият петрол, така и горивата са международни борсови стоки, чиито котировки се формират от търсенето и предлагането – на базата на реално сключените сделки за съответния ден на международните пазари.
Цените на произвежданите в България горива също следват измененията в международните котировки на съответните готови горива.
Както международните цени на суровия петрол, така и тези на горивата се котират в щатски долари. Поради това, цените на вътрешния ни пазар се влияят и от валутния курс.
Основно влияние върху цените на горивата оказва изменението на цените на суровината. От началото на 2011 г. досега на международния пазар петролът тип „Брент” е поскъпнал с 28 на сто, което е довело до поскъпване на дизеловото гориво с 29 на сто и на безоловния бензин – с 26 на сто. По-голямото повишение на цените на дизела спрямо бензините е резултат от по-голямото му търсене.
Поради непрекъснат ръст в потреблението на горивата в световен мащаб, се повишават и цените им на международните пазари.
Често задаван е въпросът, защо цената на дизела у нас надвишава тази на бензина. Международните котировки на двата вида гориво са много близки, но поддържането на по-ниска цена на дизела спрямо бензина в редица страни-членки на ЕС се дължи на акцизната и данъчната им политика. В тези страни, стремежът е данъчната тежест върху дизела като бизнес-гориво да се минимизира, за сметка на тази върху бензина, защото той се смята за гориво на личния автомобил.
Във всички страни, в които разликата между акцизните ставки на бензините и дизела е под 8 евроцента на литър (в България е 0,04 EUR), в момента дизеловото гориво е по-скъпо от бензина.
У нас в структурата на цената на дизеловото гориво дялове от по 40% заемат от една страна акцизът и ДДС, а от друга – стойността на закупувания суров петрол от Средиземноморските пазари. Делът на експлоатационните разходи в крайната цена е 12%, а на разходите за нефтопреработка – 5%. Разходите по добавянето на биокомпонент са с дял от 2% в крайната цена на дизела. Така печалбата формира само 2% от цената на дребно на това гориво.
При структурата на цената на бензин А 95 на акциза и ДДС се падат 44%, а на разходите за суров петрол – 41%. Експлоатационните разходи и тези за нефтопреработка са съответно 11% и 5%. Така че в крайна сметка това гориво в момента се продава с минимална загуба от около 1%.
Изнесените данни се отнасят за периода от началото на 2011 до февруари 2012г. С промяна в стойностите на акциза и ДДС, цената на суровия петрол на международните пазари, както и добавката на биокомпонент и в бензините, ще се промени и процентното съотношение посочено в графиките.